Zákaznický servis: +420 472 714 017

HIKMICRO: Průvodce řadou profesionálních termokamer pro hasiče

 

Teprve nedávno doplnila skupinu v současnosti prodávaných hasičských termokamer nová značka, která se v konkurenci termovizních zařízení běžně dostupných v České republice rozhodně neztratí – spíše naopak! Řeč je o termokamerách HIKMICRO výrobce Hangzhou Microimage Software (nositele několika prestižních ocenění jako např. iF Design Award a reddot Design Award), který je v současnosti úspěšný také na poli High-Tech termovizních zaměřovačů, systémů denního a nočního vidění či speciálních vícespektrálních dalekohledů. Nové kamery navržené speciálně pro jednotky hasičů slibují dle specifikací dosud nevídaný poměr ceny a výkonu. Slibné technické parametry, zajímavá cenovka a skutečnost, že za vším stojí oceňovaný přední výrobce termovizních produktů zní jako recept na zajímavý produkt. Jak je tomu tedy ve skutečnosti?

Na XII. Dni záchranářů Ústeckého kraje v Litoměřicích jsme dostali příležitost nové kamery poprvé veřejně představit. Nutno podotknout, že v té době jsme již s novými produkty nasbírali nemalé zkušenosti, o které jsme se tak mohli přímo na místě podělit nejen s návštěvníky události, ale také přímo s příslušníky IZS. O to samé se pokusíme také zde. Aktuálně je možné na trhu termokamer pro hasiče zakoupit dva modely HIKMICRO. Jedná se o modely FT31 a FB21. Každá z těchto termokamer vyniká ve specifických příležitostech a prostředích, avšak některé znaky oba modely sdílejí. Mezi ně se řadí již dříve zmiňovaný poměr cena/výkon, který pramení z integrace pokročilých měřících a analytických funkcí včetně 8 barevných palet pro použití v různých situacích, vysoká odolnost, velmi rychlý start v řádech jednotek sekund, kompletní české rozhraní či 5letá záruční doba na zařízení. K oběma modelům je dodáván také pokročilý software pro PC HIKMICRO Analyzer, který vám na základě pořízených fotografií ze zásahu nabídne celé spektrum ex-post analytických nástrojů, díky kterým budete schopni zpětně vyhodnotit a následně exportovat kompletní termální studii místa zásahu. Nejen tyto vlastnosti blíže představíme v následujících částech tohoto článku.

 

 

Jako první si představíme menšího ze dvou nových modelů – HIKMICRO FB21. Ten představuje pomyslné vyvrcholení snahy o vytvoření velmi dostupné termokamery s širokým spektrem funkcí, který je schopen konkurovat produktům o několik cenových tříd výše. Ihned, jakmile termokameru FB21 uchopíte, příjemně vás překvapí nízká hmotnost (380 g) a kompaktní rozměry (221,7 x 73,5 x 123,8 mm). Nenechte se však zmást – nízká hmotnost v tomto případě neznamená šetření na materiálech. FB21 prošla testy na odolání pádu z výšky 2 metrů a chlubí se certifikací IP65 (odolnost proti stříkající vodě ze všech směrů + kompletní prachotěsnost). Je dále žáruvzdorná, a to po dobu nejméně 2 minut v prostředí o teplotě až 115°C. Měřící teplotní rozsah FB21 se pohybuje v rozmezí od -20°C až do 550°C, přičemž uživateli je k dispozici až 6 detekčních bodů, tj. střed (živého náhledu), nejteplejší bod, nejchladnější bod a maximálně 3 uživatelem definované body. Měřící a vyhodnocovací systém lze dále doplnit o aktivaci funkce alarmu, která uživatele upozorní buď vizuálně (pomocí LED) či zvukově, pokud v místě zásahu zaznamená shodnou či vyšší než uživatelem nadefinovanou teplotu. Kromě krytkou chráněného infračerveného senzoru s teplotní citlivostí <40 mK (@ 25°C) je kamera vybavena také 2 Mpx optickým objektivem. Zorné pole činí 37,2° (horizontálně) x 50° (vertikálně). Obraz z tepelného senzoru budete sledovat skrze kvalitní 3,2“ LCD displej s rozlišením 240 x 320 px a snímkovou frekvencí 25 Hz v jednom z celkem 8 barevných režimů, které lze snadno přepínat stisknutím tlačítka pod displejem (přehled jednotlivých režimů/palet najdete v samostatné části níže).

 

STRÁNKA PRODUKTU NA E-SHOPU: Termokamera FB21

 

Pakliže by vám ani tato míra variability zobrazení scény nestačila, nabízí FB21 možnost doplnit obraz z termálního snímače o kontury objektů z optického objektivu, které dodají scéně užitečný detail, nebo zcela přepnout na obraz z objektivu, kterému ve zhoršených světelných podmínkách napomůže LED svítilna v přední části kamery. Oba vstupy lze dokonce přímo v kameře (v živém náhledu) překrýt do podoby „obraz v obraze“. Až 90 000 snímků ze zásahu lze pořizovat velmi rychle a následně ukládat na interní 16 GB flash uložiště pomocí červeného tlačítka, které je umístěno v přední části kamery – na pozici ukazováčku. Pod ním byste našli už pouze ¼“ závit pro stativ, na který lze termokameru umístit. S počítačem pak termokameru propojíte skrze rozhraní USB-C. Nahrávání videa je funkcionalita, která je FB21 bohužel zapovězena, a pokud je vyžadována, je třeba sáhnout po větším modelu FT31.

Model FB21 je napájen pomocí integrované dobíjecí Li-ion baterie, která je schopna udržet zařízení v provozu po dobu až 6 hodin. Kapacita baterie je během používání uživateli vždy na očích a v případě vybití trvá zhruba 3 hodiny termokameru pomocí USB portu opět nabít do 100% stavu. Akumulátor je součástí termokamery (neměnitelný) a vztahuje se na něj dvouletá záruční doba. Ke kameře je jako volitelné příslušenství dodáván automobilový napájecí konektor do zapalovače.

FB21 v součtu nabízí až neuvěřitelné množství funkcí za příznivou cenu 20 999 Kč s DPH (k červenci 2024). Jedná se tak o atraktivní volbu při výběru osobní kamery pro hasiče, který pro svou práci potřebuje monitorovat okolní prostředí, a to i za snížené viditelnosti. Model FB21 tak můžeme v této cenové hladině pouze doporučit.

 

 

FT31 je model pro náročné. Disponuje pokročilými funkcemi a vylepšeným hardwarovým i softwarovým vybavením. Je také větší (132,7 x 276,3 x 114,6 mm) a o něco těžší (stále se ale jedná o přijatelnou hmotnost cca 1 kg). Díky větším rozměrům je však schopna pojmout nejen výrazně větší, ale také jemnější displej a vyměnitelnou Li-ion baterii o kapacitě 5 400 mAh. LCD panel vyniká úhlopříčkou 4,3“, rozlišením 800 x 480 px a plynulou 60hz snímkovou frekvencí. Zobrazit si na něm můžete nechat scénu opět v osmi barevných režimech, přičemž díky ASi senzoru s teplotní citlivostí <35 mK (@ 25°C) budete moci měřit objekty v teplotním rozsahu od -20°C až do 1 200°C. Zorné pole modelu FT31 je 54.1° (horizontálně) x 40.2° (vertikálně). Fyzický objektiv používaný pro dokreslení kontur objektů u modelu FB21 byl nahrazen technologií ODE (Object Details Enhancement), kterou je možné v případě potřeby snadno aktivovat či uspat. Záznam ze scény je možné pořizovat v podobě fotografií a videa, a to na navýšenou kapacitu interního Flash uložiště (32 GB), které je schopné pojmout cca 100 000 snímků. Přibyl také digitální zoom, který je možné spustit jedním kliknutím v režimu dvojnásobného či až čtyřnásobného přiblížení. Na displeji lze sledovat teplotní údaje ze tří detekčních bodů, tj. střed (živého náhledu), nejteplejší bod a nejchladnější bod, ale také informace o právě zvoleném režimu či stavu baterie.

Pojďme se nyní vrátit právě k baterii – či možná lépe řečeno – bateriím. Ty totiž v balení dostanete rovnou dvě a kombinovaná kapacita 10 800 mAh vám tak vystačí až na 12 hodin používání, tj. až 6 hodin/baterii. Jednu baterii nabijete z prázdna do plna za cca 3 hodiny a výrobce garantuje její životnost alespoň 1 000 nabíjecích cyklů. Pakliže byste rádi kameru umístili do vozidla, k čemuž kamera nepřímo svádí, a přibalená stolní nabíječka pro dvě baterie by tak nevyhovovala vašim záměrům, je možné model FT31 dovybavit také 12- 24V automobilovou nabíječkou, která je schopna nabíjet současně termokameru s vloženou baterií a samostatnou náhradní baterii. Autonabíječka je pak dodávána jako volitelné příslušenství.

 

STRÁNKA PRODUKTU NA E-SHOPU: Termokamera FT31

 

Model FT31 se dočkal také vylepšeného stupně krytí. Certifikace IP67 značí, že je kamera chráněna proti ponoření do vody na 30 minut (do hloubky 1 metru) a je kompletně prachotěsná. Přibyly také certifikace elektromagnetické kompatibility (EMC), odolnost vůči vibracím a nárazu a další bezpečnostní certifikace typu IEC 61010-1. V extrémním žáru o teplotě 260°C vydrží zařízení v provozu po dobu minimálně 7 minut. Při skladování či převážení kameru dále ochrání dodávaný přepravní kufr, při jehož prvotním otevření najdete jakožto standardně dodávané příslušenství termokamery FT31 také popruh přes hlavu a lanyard.

S novou aktualizací softwaru V5.5.73 (build 240507) byla dále rozšířena konektivita termokamery s dalšími zařízeními. Již existující bezdrátová komunikace mezi kamerou a chytrými telefony s operačními systémy iOS a Android byla doplněna o možnost zrcadlení obrazu z kamery na počítač prostřednictvím USB rozhraní. S touto aktualizací byla přidána také možnost přehrávání natočeného videa přímo na kameře, funkcionalita zmrazení náhledu scény pomocí podržení tlačítka pro záznam (tzv. „freeze frame“) či možnost zařízení uspat namísto vypnutí. 

FT31 tak představuje ideální volbu, pakliže hledáte tzv. velitelskou termokameru, která dokáže podat výbornou termální analýzu místa zásahu. Aktuálně je tento model k objednání za cenu 84 700 Kč s DPH (červenec 2024) a představuje tak skvělou volbu ve své cenové třídě. Na její pořízení lze navíc (při koupi v setu s vozidlovou nabíječkou) aktuálně čerpat dotační prostředky, jelikož splňuje technické podmínky současné výzvy Integrovaného operačního programu (IROP).

 

 

Jednotlivé barevné palety termokamer HIKMICRO je možné přepínat stiskem jediného tlačítka. Změna se uživateli projeví bezprostředně po stisku tlačítka v živém náhledu.

  • Základní (výchozí): Je použitelná při hašení požárů a při vyhledávání a záchraně životů. Teplota v reálném čase je na barevné teplotní stupnici označena odpovídajícími barvami.
  • Detekce požáru: Je použitelná pro případy s mnoha otevřenými ohni a vysokou teplotou pozadí. Efekt zobrazení je podobný základnímu režimu. Pouze teplotní práh červeného a žlutého značení je vyšší.
  • Černé horké: Je použitelná při hašení požárů a při vyhledávání a záchraně životů. Černobílý obraz. Teplota tmavších oblastí je vyšší.
  • Bílé horké: Je použitelná při hašení požárů a při vyhledávání a záchraně životů. Černobílý obraz. Teplota bílých ploch je vyšší.
  • Záchrana: Hodí se pro vyhledávání a záchranu osob v terénu, v budově nebo na místě dopravní nehody. Efekt zobrazení je podobný základnímu režimu. Pouze teplotní práh pro červené a žluté označení je nižší.
  • Budova: Hodí se pro analýzu budov a detekci výjimek souvisejících s budovami. Termosnímky mohou poskytnout informace o konstrukci, strojním zařízení, potrubí a elektrickém systému.
  • Horká oblast: Hodí se k vyhledávání zbývajících ohnisek požáru během generální opravy poté, co je požár v podstatě uhašen, osob ve vodě nebo na volném prostranství atd. Oblasti s vysokou teplotou jsou zbarveny červeně.
  • Studená oblast: Slouží k detekci nízkoteplotních cílů a studených míst v ohni, jako jsou proudy plynu, které mohou poskytovat kyslík nebo palivo pro hoření, a jejich označení modrou barvou.
 
Ke stažení
   Produktový list + technické parametry: HIKMICRO FB21       PDF (6,8 MB)   
   Produktový list + technické parametry: HIKMICRO FT31       PDF (6,1 MB)   

 

 
 
 
 

Načítám...
Využijte možnost vytvoření poptávky přímo z E-Shopu

Vážení zákazníci, pokud hodnota zboží ve Vašem košíku přesáhne hodnotu 40 000 Kč (s DPH), rádi pro Vás připravíme individuální cenovou nabídku. Poptávku vytvoříte přímo v košíku kliknutím na oranžové tlačítko "Zaslat poptávku". 

Poptávka přímo z E-Shopu